Οι μαθητές του 6ου ΓΕΛ στο CERN PDF Εκτύπωση E-mail

Την Δευτέρα 2 Μαΐου 33 μαθητές της Β' Λυκείου μαζί με τους καθηγητές τους κ. Δοξαριώτης Γιώργο, κ. Ζησοπούλου Βαρβάρα και κ. Κυριακίδου Ελευθερία, επισκέφτηκαν το ερευνητικό κέντρο του CERN στη Γενεύη της Ελβετίας. Η επίσκεψη ήταν στα πλαίσια του προγράμματος Inspiring Science Education στο οποιο συμμετέχει το σχολείο.

Αρχικά στο κεντρικό αμφιθέατρο του CERN έγινε μια εκτενής παρουσίαση των πειραμάτων του CERN που άπτονται σύγχρονων θεμάτων σωματιδιακής φυσικής από την Δρ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου την οποία είχαμε την χαρά να έχουμε κοντά μας μαζί με του συνεργάτες της και στη συνέχεια.

Στη συνέχεια χωριστήκαμε σε ομάδες. Επισκεφθήκαμε το sycnchocyclotron (τον πρώτο επιαταχυντή του CERN), όπου υπήρξε μια ιδιαίτερα ελκυστική οπτικόακουστική παρουσίαση της λειτουργίας του.

Επίσης παρουσιάστηκε το πείραμα Atlas και είχαμε την ευκαιρία να δούμε το κέντρο ελέγχου του πειράματος.

Τέλος επισκεφτήκαμε την μονάδα  SM18 (LHC magnets) όπου υπήρχαν ομοιώματα των μαγνητών που χρησιμοποιούνται στους επιταχυντές. Οι υπεραγώγιμοι μαγνήτες τεραστίων διαστάσεων έκλεψαν την παράσταση. Το σύστημα ψύξης, οι 2 «οδοί» των δεσμών πρωτονίων, το «τέλειο» κενό ήταν μπροστά στα μάτια μας.

Η εμπειρία από την επίσκεψη στο CERN ήταν μοναδική. Ποιος ξέρει; Ίσως κάποιοι από τους μαθητές μας επιστρέψουν ως ερευνητές!